Nusaybinli Çocuklar İlimizden Ayrıldı…

Valimiz Nusret DİRİM’ in talimatıyla başlatılan ve Vakfımız koordinatörlüğünde, Mardin İli Nusaybin İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde yürütülen proje kapsamında 15 öğrenci ve 2 Vakıf personeli bölgede yaşanan terör olaylarının etkisinden bir nebze olsun uzaklaşılması, kültürlerarası etkileşimin artırılması, birlik ve beraberlik duygusunun pekiştirilmesi, Bartın’ın tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin gösterilmesi ve misafirperverliğinin hissettirilmesi amacıyla 3 gece 4 gün İlimizde misafir edildi. Proje kapsamında Vakfımız bünyesinde bulunan Proje Uygulama Eğitim Merkezinde eğitim görmekte olan 14 öğrenci misafirlere arkadaşlık etti.

Valimiz Nusret DİRİM misafirleri makamında ağırlayarak “Bartın’a gelmeniz bizi mutlu etti, bu proje çocuklarımızın kaynaşmaları ve gelişimleri açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi. Yapılan ziyaret için teşekkürlerini ileten Valimiz Nusret DİRİM çocuklarla sohbet ederek hediyeler verdi.

Güne yeni arkadaşlar edinecek ve yeni yerler görecek olmanın heyecanı ve sevinci ile başlayan çocuklarımız ilk olarak Amasra’da tanışıp daha önce görmedikleri denizi büyük bir hayranlık ile izleyerek Amasra’nın doğal güzelliklerini görmüş, ardından yapılan tekne turu ile bu güzellikleri gönüllerinde hissetme şansı buldular. Gezi esnasında Amasra esnafı çocuklarımız ile yakından ilgilenerek kendi el emekleri ile yapmış oldukları aksesuarlardan hediye ederek ne kadar misafirperver olduğumuzu bir kez daha göstermişlerdir. Amasra Müzesini görevli arkeolog tarafından gezen çocuklar öğle ve akşam yemeği eşsiz manzarası eşliğinde Amasra Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda yenildikten sonra Amasra gezisi tamamlandı.

 

Gezimizin üçüncü gününde İnkum Tatil Beldesi sahil kenarında çocuklar güneşin ve denizin görüntüsünün tadını çıkarmış ardından Ulus ilçesine bağlı Ulu Kaya Şelalesi ve Kanyonuna gidilmiş, Küre Dağları Milli Parkına bağlı İdare Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezi’nde Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat DELİORMAN tarafından ikramlarda bulunulmuş, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Personeli Yeşim TUTUMLU tarafından hediyeler verilmiştir. Urfa Beykonağı Sponsorluğunda verilen akşam yemeğinin ardından İl Merkezi gezilmiş ve Bartın’ın tarihi yapılarının maketlerinin, çocuk parkının ve açık hava sinemasının bulunduğu Bartın Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Gazhane Parkı’nda Bartın Belediyesi tarafından ikramlarda bulunulmuştur. Bu süreçte çocuklarla yakından ilgilenerek tek tek sohbet eden Vakıf Müdürümüz Feridun GÜLER gerçekleşen proje ve Bartın’ın güzellikleri hakkında neler düşündüklerini, hissettiklerini dinlemiş, ziyaret için teşekkürlerini dile getirmiştir.,

Çocuklar Bartın’a geldikleri için çok mutlu olduklarını, bu proje sayesinde birçok ilki bir arada yaşadıklarını, uçağa bindiklerini, deniz gördüklerini, hatta çoğu ilk defa Mardin il sınırları dışına çıktığını, kendilerini özel, önemli ve değerli hissettiklerini ileterek teşekkür etmişlerdir. Çocukların yüzündeki o masum gülümseyiş sözlerle anlattıkları mutluluğu tamamlamaya yetmiştir.

Paylaşım Alanı

Facebook Twitter Google Whatsapp Yazdır

Arama