BİR GÜN DEĞİL HER GÜN YANINIZDAYIZ…

         Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık Günü, engelli bireylerin sesini duyurduğu özel bir gündür.

         Engellilik, sosyal yönleriyle her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini en aza indirgemek için herkesin katkısına, duyarlılığına ve ortak çabasına ihtiyaç hissedilen toplumsal bir husustur. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şuuruyla hareket eden sosyal devlet anlayışına sahip olarak engelli vatandaşlarımızın umutlarını yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba sarf edip çözümler üretmek en önemli sorumluluklarımızın başında gelmektedir.

         Engelli bireylere yönelik daha bilinçli, daha duyarlı bir anlayışla gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse bireysel olarak tüm vatandaşların engelli vatandaşlarımızın bu gayretine destek ve çalışmalarına ortak olmaları gerekmektedir. Bu anlamda engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne destek olma noktasında Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak engelli bireylere yönelik;

  • Engelli haklarından yararlanabilmeleri için gerekli sağlık kurulu raporunun alınabilmesi için sevk verilmekte,
  • 2022 sayılı Kanun kapsamında bilgilendirme ve Engelli-Engelli Yakını Yardımı iş ve işlemleri yapılmakta,
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre ilgili kurum ve birimlere yönlendirme gerçekleştirilmekte,
  • Proje Uygulama Eğitim Merkezince Psikologlarımız ve Sosyal Çalışmacılarımız eşliğinde ev ziyaretleri gerçekleştirilerek psiko-sosyal destek ve sorunlarına yönelik danışmanlık hizmeti verilmekte,
  • 3294 sayılı Kanun kapsamınca Ayni ve Nakdi Yardımlar ile desteklenmekte,
  • Engellilere yönelik gün ve haftalarda vatandaşlara farkındalık kazandırılması, engelli bireylerin önemsendiklerinin ve değerli olduklarının hissettirilmesi amacıyla program ve etkinlikler düzenlenmektedir.

         Vakıf olarak engelli bireylerimizin ve bu konu ile ilgili çalışmalar yürütmekte olan derneklerimizin her daim olduğu gibi bu özel günde de yanlarında olduğumuzu hissettirmek amacıyla Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneğinin “Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle düzenlemiş olduğu etkinliğe Vakıf Müdürümüz Feridun GÜLER ve Vakıf Personeli ile birlikte katılım sağladık.

Paylaşım Alanı

Facebook Twitter Google Whatsapp Yazdır

Arama